Til forsiden
Sådan gør du

Se hvordan du kommer i gang med forbedringer af dit sommerhus.



Opskriften er enkel: Gå til dit pengeinstitut og få et forhåndstilsagn om lån. Banken eller sparekassen kan hurtigt konstatere, hvordan de økonomiske rammer og muligheder - friværdi - er for det enkelte sommerhus.

Gå dernæst til en af de lokale håndværkere, der er med i ordningen, og bed om tilbud på de forbedringer, der skal foretages i huset.

Når tilbuddet ligger klar - det skal det gøre i løbet af 2 uger - tager du det med i pengeinstituttet og får drøftet økonomien igennem. Herunder hvilke tilskudsmuligheder der er - ofte afhængigt af, hvilken type arbejde der ønskes udført.

Inden for en uge vil pengeinstituttet kunne give det endelige bud på, hvor meget der kan/skal lånes og på hvilke vilkår. Og projektet kan sættes i gang.
VisitOdsherred Algade 43 4500 Nykøbing Sj. +45 59 91 08 88 Fax: +45 59 93 00 24 KONTAKT